Product HUB

Пшеничен Хляб — Хранителни Вещества, Ползи За Здравето И Съвети За Пазаруване

пшеничен хляб

Екипът на Listonic

3 декември 2024 г.

Пшеничният хляб е по-здравословна алтернатива на белия хляб, често приготвян от пълнозърнесто пшеница. Научете как да избирате висококачествен пшеничен хляб, разберете ползите за здравето му и открийте съвети за съхранение, за да го запазите свеж.

Хранителни вещества

Проверете подробните хранителни стойности, включително информация като калории, мазнини, въглехидрати и протеини на 100 грама от продукта.

Хранителни факти

Количество на 100 g

Калории

🔥 238 kcal

Хранителни вещества на: 100 g% Дневна стойност*
Въглехидрати41 14.91%
Фибри7 25%
Захари5 10%
Гликемичен индекс69 -
Протеин13 26%
Натрий491 21.35%
Общо мазнини4 5.13%

*Процентът от дневната стойност (DV) показва колко хранително вещество в една порция храна допринася за ежедневната диета. За общи препоръки за хранене се използват 2000 калории на ден.

Факти и съвети

🛒
Изберете пшеничен хляб с цели зърна и минимално количество добавени захари. Той е по-полезен от белия хляб.
📦
Съхранявайте пшеничния хляб на хладно и сухо място или в хладилника, за да удължите свежестта му до две седмици. За по-дълго съхранение, замразете го в херметически затворен контейнер или в найлонов плик за замразяване за до три месеца.

Ползи за здравето

Разгледайте как пшеничният хляб може да бъде част от хранителен режим, който е полезен за здравето и да подобри вашето благосъстояние.
  • Богат на фибри, ако е направен от пълнозърнесто брашно, което подкрепя храносмилателното здраве, насърчава редовното изхождане и поддържа здравословен микробиом в червата.
  • Богат на основни витамини и минерали, като желязо, магнезий и витамини от група B, които подпомагат общото здраве и благосъстояние.
  • Осигурява устойчива енергия от сложни въглехидрати, което го прави добро гориво за тялото и мозъка.
  • Подкрепя здравето на сърцето, като помага за понижаване на нивата на холестерола и намалява риска от сърдечни заболявания.

Рискове за здравето

Обмислете възможните проблеми, свързани с пшеничния хляб.
  • Високо съдържание на въглехидрати, особено в пшеничен хляб, приготвен от рафинирано пшенично брашно, което може да доведе до бързи покачвания на нивата на кръвната захар, особено притеснително за диабетици.
  • Потенциал за съдържание на глутен, което го прави неподходящ за хора с целиакия или чувствителност към глутен, като може да предизвика храносмилателен дискомфорт и други здравословни проблеми.
  • Потенциал за прекомерна консумация поради приятния си вкус, което може да доведе до излишен калориен прием, ако не се внимава с размерите на порциите.
  • Високо съдържание на натрий в някои търговски продукти от пшеничен хляб, което може да допринесе за хипертония и увеличени рискове за сърдечно-съдовото здраве.
Conversion widget image

Планирайте хранителни стоки по-бързо

Как да изберем?

Пшеничният хляб трябва да има плътна текстура и ядков, сладък аромат. Коричката трябва да е твърда, но не прекалено твърда, а резените трябва да се държат добре заедно при рязане.

Не купувайте пшеничен хляб, който е сух или ронлив, тъй като може да е стар. Хляб с кисел или неприятен мирис също трябва да се избягва, тъй като това показва лошо качество на съставките или проблем по време на печенето.

Как да изберем?

Как да съхраняваме пшеничен хляб

Пшеничният хляб трябва да се съхранява при стайна температура в херметически затворен контейнер или хлебарка. Правилното съхранение запазва хляба мек и свеж до седмица.

Излагането на въздух може да доведе до застаряване на пшеничния хляб. Избягвайте охлаждането на хляба, тъй като това може да го изсуши. Плътното опаковане осигурява най-добрата текстура и вкус. Консумирайте в рамките на няколко дни след покупката за оптимална свежест.

✅ Интересен факт

За да запазите пшеничния хляб по-свеж за по-дълго време, съхранявайте го с резен ябълка в кутията за хляб; влагата от ябълката помага да се предотврати изсъхването на хляба.

Колко дълго издържа?

Пшеничният хляб може да издържи 3-5 дни при стайна температура, когато се съхранява в херметически затворен контейнер. За по-дълго съхранение, пшеничният хляб може да бъде замразен за до 3 месеца.

Какво да правим с остатъците?

Остатъчният пшеничен хляб може да се използва в разнообразие от солени и сладки ястия. Използвайте го, за да приготвите сандвичи, панини или гриловани сирена, или го запечете и сервирайте с масло, сладко или мед за бърза закуска. Пшеничният хляб е също чудесен, когато се превърне в крутончета, като го нарежете на кубчета, оваляте в зехтин и подправки и печете до хрупкавост.

Използвайте остатъчния пшеничен хляб, за да приготвите хлебен пудинг, като го накъсате на парчета и смесите с яйца, мляко и подправки, след което печете, докато се стегне. Ако имате много пшеничен хляб, помислете за приготвяне на френски тост, като го потопите в яйчена смес и запържите до златисто. Пшеничният хляб може също да се използва като основа за брускета или кrostini, гарнирани с домати, сирене и пресни подправки, или да се смели на трохи за панировка на меса или зеленчуци. За бърза закуска, насладете се на пшеничен хляб с сирене, колбаси или намазка като фъстъчено масло или Нутела.

👨‍⚕️️ Медицински отказ от отговорност

Съдържанието на този сайт е само за информационни цели. Нито един материал на този сайт не е предназначен да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение.

Открийте продукти от други категории