Product HUB

Ечемичени Ядки — Хранителни Вещества, Ползи За Здравето И Съвети За Пазаруване

ечемичени ядки

Екипът на Listonic

3 декември 2024 г.

Ечемичените ядки, подобно на овесените ядки, предлагат питателно и засищащо допълнение към всяко ястие. Ще разгледаме ползите от тяхното използване в печенето и най-добрите методи за съхранение, за да запазим свежестта и хранителната им стойност.

Хранителни вещества

Проверете подробните хранителни стойности, включително информация като калории, мазнини, въглехидрати и протеини на 100 грама от продукта.

Хранителни факти

Количество на 100 g

Калории

🔥 354 kcal

Хранителни вещества на: 100 g% Дневна стойност*
Въглехидрати74 26.91%
Фибри17 60.71%
Захари1 2%
Гликемичен индекс66 -
Протеин11 22%
Натрий12 0.52%
Общо мазнини2 2.56%

*Процентът от дневната стойност (DV) показва колко хранително вещество в една порция храна допринася за ежедневната диета. За общи препоръки за хранене се използват 2000 калории на ден.

Факти и съвети

😋
Ечемичените ядки могат да се използват като по-здравословна алтернатива на овесените ядки в рецептите.
📦
Съхранявайте ечемичените ядки в херметически затворен контейнер на хладно и сухо място до шест месеца. За по-дълго съхранение, поставете ги в хладилник или фризер, за да запазите свежестта.

Ползи за здравето

Научете как ечемичените ядки могат да подпомогнат здравословния начин на живот и да повишат вашата жизненост.
  • Богат на фибри, които подпомагат храносмилателното здраве, помагат за поддържане на редовни изпражнения и насърчават здравословната чревна микробиота.
  • Подпомага здравето на сърцето чрез намаляване на нивата на холестерола и подобряване на кръвното налягане благодарение на високото си съдържание на бета-глюкани.
  • Осигурява дълготрайна енергия от сложните си въглехидрати, което го прави отличен избор за питателна закуска или междинно хранене.
  • Съдържа основни витамини и минерали, като витамини от група B, желязо, магнезий и селен, които подкрепят общото здраве и благополучие.

Рискове за здравето

Научете повече за възможните здравословни рискове и притеснения, свързани с ечемичените ядки.
  • Съдържание на глутен, тъй като ечемичените ядки съдържат глутен, което ги прави неподходящи за хора с целиакия или чувствителност към глутен.
  • Високо съдържание на фибри, което, макар и полезно, може да предизвика храносмилателен дискомфорт като подуване, газове или диария при консумация в големи количества.
  • Потенциални остатъци от пестициди върху конвенционално отглеждан ечемик, което може да представлява рискове за здравето с времето.
  • Възможно взаимодействие с определени лекарства, като антикоагуланти, тъй като ечемичените ядки съдържат витамин К, който влияе на съсирването на кръвта.
Conversion widget image

Планирайте хранителни стоки по-бързо

Как да изберем?

Изберете ечемичени ядки, които са пълнозърнести, тъй като това означава, че запазват всички свои хранителни ползи, включително фибри и протеини. Ядките трябва да имат равномерен вид и свеж, орехов аромат.

Избягвайте ечемичени ядки, които изглеждат прашни или миришат на мухъл, тъй като това са признаци за лоши условия на съхранение, които могат да повлияят на вкуса и качеството при готвене. Също така, избягвайте опаковки, които са били отворени или повредени, тъй като контактът с въздуха може да доведе до застоялост на ядките.

Как да изберем?

Как да съхраняваме ечемичени ядки

За оптимална свежест, ечемичените ядки трябва да се съхраняват в херметически затворен контейнер на хладно и сухо място. Кладенец или кухненски шкаф е идеален, за да ги предпази от влага и вредители. Правилно съхраняваните ечемичени ядки могат да издържат до шест месеца.

Влажността и топлината могат да причинят бързо разваляне на ечемичените ядки. Не се препоръчва да ги съхранявате близо до печката или други източници на топлина. Използването на чисти прибори при работа с тях помага да се предотврати замърсяване и удължава срока на годност.

✅ Интересен факт

Поставете пакетче десикант в контейнера, за да абсорбира излишната влага и да запази ечемичените ядки свежи за по-дълго време.

Колко дълго издържа?

Сосът за барбекю може да издържи 1 година, ако е неотворен и съхраняван на хладно и тъмно място. След отваряне трябва да се съхранява в хладилник и да се използва в рамките на 4-6 месеца. Винаги проверявайте за признаци на разваляне, като мухъл или неприятна миризма, преди да го използвате.

Какво да правим с остатъците?

Остатъчните ечемичени ядки могат да се използват в много полезни ястия. Сварете ги като основа за каша или топла зърнена закуска, подобно на овесени ядки, и добавете плодове, ядки и мед. Те могат също да се добавят към гранола или мюсли за допълнителна текстура и хранителност.

Използвайте ечемичени ядки в печивата, например, добавяйки ги в хляб, мъфини или бисквити за ядков вкус. Те могат да бъдат включени и в солени ястия, като супи или яхнии, където добавят плътност и сърцевина. Ако имате излишни ечемичени ядки, помислете за тяхното използване като панировка за пиле или риба, или смесете ги в кюфтета или зеленчукови бургери за допълнителна текстура. Ечемичените ядки могат също да се сварят и смесват в салати или зърнени купи, предоставяйки дъвчаща, питателна основа.

👨‍⚕️️ Медицински отказ от отговорност

Съдържанието на този сайт е само за информационни цели. Нито един материал на този сайт не е предназначен да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение.

Открийте продукти от други категории