Product HUB

Карфиол — Хранителни Вещества, Ползи За Здравето И Съвети За Пазаруване

карфиол

Екипът на Listonic

3 декември 2024 г.

Карфиолът се отличава с многообразието си и ползите за здравето, включително богатството на витамини и фибри. Научете как да изберете най-свежия карфиол и открийте иновативни начини за приготвянето му, от печене до приготвяне на карфиолова ориз.

Хранителни вещества

Проверете подробните хранителни стойности, включително информация като калории, мазнини, въглехидрати и протеини на 100 грама от продукта.

Хранителни факти

Количество на 100 g

Калории

🔥 25 kcal

Хранителни вещества на: 100 g% Дневна стойност*
Въглехидрати5 1.82%
Фибри2 7.14%
Захари2 4%
Гликемичен индекс15 -
Протеин2 4%
Натрий30 1.3%
Общо мазнини0 -

*Процентът от дневната стойност (DV) показва колко хранително вещество в една порция храна допринася за ежедневната диета. За общи препоръки за хранене се използват 2000 калории на ден.

Факти и съвети

😋
Карфиолът е изключително универсален и може да се използва като нисковъглехидратна алтернатива в много рецепти.
📦
Съхранявайте карфиола в хладилника, в найлонова торба, и го използва��те в рамките на една до две седмици. За по-дълго съхранение можете да бланширате и замразите карфиола в херметически затворен контейнер или найлонова торба за замразяване за до осем месеца.

Ползи за здравето

Разгледайте как карфиолът може да бъде универсален и богат на хранителни вещества зеленчук, който подкрепя балансираното хранене и подобрява общото здраве.
  • Богат на витамини и минерали, като витамин C, витамин K, фолиева киселина и калий, които подпомагат общото здраве и благополучие.
  • Висок на фибри, което насърчава храносмилателното здраве, редовните изпражнения и здравословната микробиота на червата.
  • Съдържа антиоксиданти, като глюкозинолати и изотиоцианати, които помагат за защита на организма от свободни радикали и намаляват възпалението.
  • Подпомага управлението на теглото благодарение на ниското си съдържание на калории и високото съдържание на фибри, което насърчава чувството за ситост.
  • Универсален в готвенето, предлагащ различни начини за включване в диетата, като печен, на пара или пюре.

Рискове за здравето

Разгледайте потенциалните здравословни рискове и притеснения, свързани с карфиола.
  • Дискомфорт в храносмилането, като газове, подуване или стомашни крампи, поради високото съдържание на фибри и определени въглехидрати, които могат да бъдат трудни за усвояване.
  • Потенциал за гоитрогени, тъй като карфиолът съдържа съединения, които могат да нарушат функцията на щитовидната жлеза, особено когато се консумира суров в големи количества.
  • Остатъци от пестициди върху конвенционално отглеждан карфиол, което може да представлява здравословен риск с времето, ако не се измие добре.
  • Възможна взаимодействие с разредители на кръвта поради наличието на витамин К, който може да повлияе на съсирването на кръвта при хора, приемащи тези медикаменти.
Conversion widget image

Планирайте хранителни стоки по-бързо

Как да изберем?

Карфиолът трябва да има равномерен бял цвят и плътни, компактни цветчета. Листата около основата трябва да са ярки и зелени, което показва, че карфиолът е свеж. Той трябва да е тежък за размера си, което означава, че не е изсъхнал.

Избягвайте глави с тъмни петна или разпуснати, разпространени цветчета, които могат да показват старост или лошо качество. Добър карфиол не трябва да има признаци на увяхване или силна миризма.

Как да изберем?

Как да съхраняваме карфиол

Свежият карфиол трябва да се съхранява в хладилника, най-добре в чекмеджето за зеленчуци. Дръжте го в перфорирана пластмасова торба, за да запазите свежестта му. При правилно съхранение, карфиолът може да издържи до седмица.

Излишната влага може да доведе до бързо разваляне на карфиола, затова го дръжте сух. Съхраняването му близо до плодове, които произвеждат етилен, може да ускори развалянето. Не го мийте преди съхранение, тъй като това може да въведе влага, която ускорява гниенето.

✅ Интересен факт

За да удължите свежестта на карфиола, поставете хартиена кърпа в перфорираната торба, за да абсорбира излишната влага и да предотврати развалянето.

Колко дълго издържа?

Карфиолът може да се съхранява в хладилника в продължение на 1-2 седмици. За да удължите свежестта му, съхранявайте го в найлонов плик или контейнер в чекмеджето за зеленчуци. Сготвеният карфиол трябва да се консумира в рамките на 3-5 дни.

Какво да правим с остатъците?

Остатъчният карфиол може да се използва в различни ястия. Запечете го с зехтин и подправки за вкусна гарнитура или го използвайте като основа за карфиолено пюре като нисковъглехидратна алтернатива на картофите. Карфиолът е чудесен и в задушени ястия или добавен в супи и яхнии за допълнителна хранителна стойност.

Използвайте карфиол в касерола с сирене и галета, или го смелете в карфиолена супа за кремообразно и уютно ястие. Ако имате много карфиол, помислете за приготвяне на карфиолов ориз като го смелите в кухненски робот, а след това го запържите с любимите си подправки. Карфиолът може също да се използва като основа за безглутенова пица или да се смеси в карфиолен сос за паста. За бърза закуска опитайте да приготвите карфиолови "крила", като запечете цветчетата с сос от буйфало.

👨‍⚕️️ Медицински отказ от отговорност

Съдържанието на този сайт е само за информационни цели. Нито един материал на този сайт не е предназначен да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение.

Открийте продукти от други категории