Product HUB

Желе — Хранителни Вещества, Ползи За Здравето И Съвети За Пазаруване

желе

Екипът на Listonic

3 декември 2024 г.

Желе е сладко намазване, направено от плодови сокове и захар, което често се използва върху хляб и десерти. Разберете как да избирате желета с високо съдържание на плодове, научете за хранителните им свойства и открийте как да ги съхранявате, за да запазите качеството им.

Хранителни вещества

Проверете подробните хранителни стойности, включително информация като калории, мазнини, въглехидрати и протеини на 100 грама от продукта.

Хранителни факти

Количество на 100 g

Калории

🔥 266 kcal

Хранителни вещества на: 100 g% Дневна стойност*
Въглехидрати69 25.09%
Фибри1 3.57%
Захари69 138%
Гликемичен индекс65 -
Протеин0 -
Натрий37 1.61%
Общо мазнини0 -

*Процентът от дневната стойност (DV) показва колко хранително вещество в една порция храна допринася за ежедневната диета. За общи препоръки за хранене се използват 2000 калории на ден.

Факти и съвети

😋
Желе обикновено се приготвя от плодови сокове и захар, сгъстено с пектин, за да се получи прозрачно намазване. То е по-гладко и по-прозрачно от конфитюра.
📦
Съхранявайте неотвореното желе на хладно и сухо място. След отваряне, съхранявайте в хладилник и използвайте в рамките на шест месеца.

Ползи за здравето

Вижте как желето може да се наслаждава, докато все още допринася положително за вашето общо здраве.
  • Осигурява бърза енергия благодарение на високото си съдържание на захар, което може да бъде полезно за бързо повишаване на енергията.
  • Съдържа някои витамини и минерали, ако е направено с плодова сок, като витамин C, който подкрепя имунната функция и общото здраве.
  • Увеличава удоволствието и удовлетворението като сладко изкушение, допринасяйки за емоционалното благополучие.
  • Универсално в кулинарията, добавяйки вкус и текстура на различни ястия, от десерти до закуски.
  • Ниско съдържание на мазнини, което го прави по-лек вариант за задоволяване на сладките желания.

Рискове за здравето

Бъдете наясно с проблемите, свързани с желето.
  • Високо съдържание на захар в повечето търговски желета, което може да допринесе за наддаване на тегло, кариес и повишен риск от диабет при честа консумация.
  • Ниска хранителна плътност, тъй като желето е предимно съставено от захар и желатин, предлагащо минимално количество витамини или минерали.
  • Потенциал за изкуствени добавки, като консерванти, аромати или оцветители в някои търговски желета, които могат да предизвикат нежелани реакции при чувствителни индивиди.
  • Потенциал за храносмилателен дискомфорт при някои хора заради съдържанието на желатин, особено при тези с чувствителност към желатин или други желатинизиращи агенти.
Conversion widget image

Планирайте хранителни стоки по-бързо

Как да изберем?

Желе трябва да бъде стегнато и да запазва формата си, но същевременно да е достатъчно нежно, за да се разпространява лесно. Цветът трябва да бъде ярък и прозрачен, отразявайки качеството на плодовете, използвани при приготвянето му.

Желе, което е сиропирано или има кристализирана захар на повърхността, трябва да се избягва, тъй като това може да показва преготвяне или стареене. Желета с плесен или неприятна миризма също трябва да се избягват, тъй като те не са безопасни за консумация.

Как да изберем?

Как да съхраняваме желе

Желето трябва да се съхранява в хладилника след отваряне, в оригиналната си бурканче или в херметически затворен контейнер. Хладилникът запазва свежестта и вкуса му до един месец

Оставянето на желето при стайна температура може да доведе до разваляне. Избягвайте използването на мръсни прибори за изваждане, тъй като това може да въведе бактерии. Винаги се уверявайте, че бурканчето е плътно затворено, за да запазите качеството му и да предотвратите растежа на мухъл

✅ Интересен факт

За да удължите срока на годност на желето, винаги използвайте чиста лъжица, за да избегнете въвеждането на бактерии и да осигурите свежестта и чистотата му.

Колко дълго издържа?

Желето може да издържи 1-2 години, ако е неотворено и съхранявано на хладно и тъмно място. След отваряне, то трябва да се съхранява в хладилник и да се използва в рамките на 6-12 месеца.

Какво да правим с остатъците?

Остатъчното желе може да се използва в различни сладки и плодови ястия. Намажете го на тост, скон или бисквити за бързо закуска, или го смесете с йогурт, овесени ядки или смутита за допълнителна сладост. Желе е също така чудесно за плънка в торти, бисквити или крепове.

Използвайте желе като глазура за печени меса, като шунка или свинско, където сладостта му допълва солените вкусове. Ако имате много желе, помислете за приготвяне на партида пълнени понички с желе, като го инжектирате в пържено тесто и поръсите с пудра захар. Желе може също да се разбърка в сос или кули, за да се полее върху десерти като сладолед, чийзкейк или панакота. За бърза закуска, намажете желе на крекери с крема сирене или го комбинирайте с парче сирене и хрупкав хляб.

👨‍⚕️️ Медицински отказ от отговорност

Съдържанието на този сайт е само за информационни цели. Нито един материал на този сайт не е предназначен да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение.

Открийте продукти от други категории